Історія Стрижавки

Стри́жавка — селище міського типу в Україні, у Вінницькому районі Вінницької області. Населення — 9 232 (станом на 1 січня 2020 року). До селища можна дістатися автошляхом М21, який частково збігається із єврошляхом E583.

Історія Стрижавки сягає у глибоку і сиву давнину. Виникла вона на правому березі Південного Бугу.

За легендою і переказами та археологічними розкопками поселення Стрижавка спочатку називалось Нижній Божській і було засноване в 1202 році. З середини XIII ст. згадане поселення міняє назву, очевидно, від річки Південний Буг на Надбіжжя.

Історики приписують виникнення Надбіжжя до 1202 року, а саме, 6-7 липня, або свята Івана Купала, 7 липня вважають датою народження свого селища. Є й інші міркування: день народження Стрижавки відзначати 28 серпня, в престольне свято, саме цього дня тут було відкрито православну церкву.

В працях дослідників-істориків В. Молчановського та В. Д. Отамановського, вони дійшли до висновку, що Стрижавка, як і Вінниця, була заснована в середині XIV ст. Це є підставою твердити, що Стрижавка була заснована в 1352 р.

2-4 жовтня 1604 року в містечку зупинялося українсько-польське військо яке 20 червня 1605 року захопило Москву.

З 1667 по 1917 pp. у Стрижавці проживала династія Грохольських від Міхала та його дружини Анни Радзимінської до Тадеуша Грохольського, який емігрував до Польщі наприкінці жовтня 1917 року. Власниками маєтку в містечку також були магнати та шляхтичі Потоцькі, Моравські.

Під час організованого радянською владою Голодомору 1932—1933 років померло щонайменше 250 жителів селища.

21 грудня 2018 року громада УПЦ МП Покровської церкви перейшла до Помісної Церкви України.

Сьогодення
У Стрижавці дві загальноосвітні школи, два дитячих садочки, дві бібліотеки, музична та спортивна школи, лікарня, будинок відпочинку «Кемпінг». Економічну стабільність створюють потужні, екологічно чисті підприємства — гранітний кар’єр, асфальтні заводи, фірма «Віалан», яка спеціалізується на випуску мінеральної води та газованих прохолодних напоїв, автобаза «Турист», агрофірма «Батьківщина», мале приватне підприємство виробнича фірма «Панда», спільне українсько-австрійське підприємство «Поділля-ОБСТ».

Розташована виробнича площадка з виготовлення цукерок ПАТ «Вінницької кондитерської фабрики»
Розвинена і функціонує велика мережа торговельних закладів та побутового обслуговування. Окрасою селища незабаром стане торговельний комплекс «Київська Русь», молодіжний центр, банно-пральний комбінат.

У Стрижавці є дві православні церкви, третя — Успіння Пресвятої Богородиці, яка слугувала в давні часи і як фортеця, сьогодні піднімається з руїн. З 1669 року і до цього часу зберігся католицький костел.

інші Заклади категорії “Історія Стрижавки”

Цифровий паспорт